"Chceš-li míti synka vola, hleď, ať jemu smrdí škola." (Jindřich Šimon Baar: Paní komisarka)
A A A

Čtvrteční dopoledne jsme strávili prací na různých prezentacích. Češi prezentovali svůj pohled na Belgii a Belgičané na Českou republiku. 

V úterý jsme strávili den ve škole. Bernardus college je katolická škola, kterou navštěvuje asi 1600 studentů (12-18 let) a učí tu přes 100 učitelů ( i několik jeptišek).

V pondělí jsme se vlakem vydali do správního centra provincie Západní Flandry – Brugg, které se někdy označuje „Benátky severu".

Na přelomu dubna a května hostilo naše gymnázium studenty a učitele z Belgie a tento týden se naše role vyměnily. V sobotu brzy ráno se 18 studentů ze tříd 8.8 a 6.6 a 2 učitelky vydali na letiště do Prahy.

Páteční dopoledne začalo pro všechny v Horšovském Týně. Belgičani si s průvodkyní prohlédli zámek, naši studenti zase nikdy nezapomenou na prohlídku hradu s průvodcem, který je zaujal vtipným ale přitom erudovaným výkladem.

Ve čtvrtek 2.5. vyrazili všichni účastníci výměnného pobytu vlakem do Prahy. Jedním ze zážitků byla i právě probíhající výluka, která bohužel zkrátila náš pobyt v hlavním městě o celou hodinu.

 V úterý měli naši hosté z Belgie možnost zažít Poslední zvonění na naší škole. Navštívili také některé hodiny anglického jazyka a seznámili se s českým školním systémem. Nejvíce je udivilo, že se u nás musí žáci přezouvat a mohou používat mobilní telefony v budově školy a dokonce i při jídle ve školní jídelně.

V neděli 28.4.2019 přijelo do rodin našich žáků 18 studentů a 2 učitelé z belgického městečka Oudenaarde. Začala tím 1.část výměnného pobytu, která potrvá do soboty 4.5.2019.

Víkendový program, který pro nás připravily naše hostitelské rodiny, byl až neuvěřitelný. Někteří z nás si prohlédli překrásnou katedrálu v Charteru, zhlédli tamější noční světelnou show, jiní obdivovali Versailles včetně noční show se zpívajícími fontánami. Další se pak podívali do Astérix Parku, zaměřeného na známé galské postavičky z příběhů, jejichž autory jsou Albert Uderzo and René Goscinny.

V pátek jsme opět nasedli do autobusu a vyrazili prozkoumat dva významné zámky na Loiře - Chambord a Chenonceau. 

Ve čtvrtek jsme se vydali poznávat krásy Normandie. Pozorně jsme sledovali předpověď počasí, neboť ještě v době našeho příjezdu do St Arnoult byly v okolí patrné následky předchozích záplav. Nic však nenasvědčovalo tomu, že by naše plány zhatil silný déšť, a tak jsme se nemohli dočkat, až dorazíme na první místo naší výpravy, na Alabastrové pobřeží do městečka Etrètat.