"Chceš-li míti synka vola, hleď, ať jemu smrdí škola." (Jindřich Šimon Baar: Paní komisarka)

Víkendový program, který pro nás připravily naše hostitelské rodiny, byl až neuvěřitelný. Někteří z nás si prohlédli překrásnou katedrálu v Charteru, zhlédli tamější noční světelnou show, jiní obdivovali Versailles včetně noční show se zpívajícími fontánami. Další se pak podívali do Astérix Parku, zaměřeného na známé galské postavičky z příběhů, jejichž autory jsou Albert Uderzo and René Goscinny.

V pátek jsme opět nasedli do autobusu a vyrazili prozkoumat dva významné zámky na Loiře - Chambord a Chenonceau. 

Ve čtvrtek jsme se vydali poznávat krásy Normandie. Pozorně jsme sledovali předpověď počasí, neboť ještě v době našeho příjezdu do St Arnoult byly v okolí patrné následky předchozích záplav. Nic však nenasvědčovalo tomu, že by naše plány zhatil silný déšť, a tak jsme se nemohli dočkat, až dorazíme na první místo naší výpravy, na Alabastrové pobřeží do městečka Etrètat.

V pondělí vyrazila skupina 18 žáků naší školy a 2 učitelé do Francie, do městečka St Arnoult en Yvelines.

Ve čtvrtek vyrazili Francouzi poznávat Plzeň. Nejprve si prohlédli pivovar, kde měli možnost seznámit se s výrobou pěnivého moku i jeho historií.

Ve středu si Francouzi vyzkoušeli, jaké je to být českým žákem.

Začátkem týdne se celá skupina vydala vlakem do našeho hlavního města. Vzhledem k tomu, že je na trase Domažlice - Praha dlouhodobá výluka, zažili na části trati i přesun autobusem.

Naši žáci připravili pro své francouzské korespondenty bohatý program, který si společně užili.

V pátek se účastníci výměnného pobytu vydali na výlet do Karlových Varů.

Ve středu večer přijelo do českých rodin 15 francouzských žáků a 2 učitelé z městečka Saint Arnoult en Yvelinnes. Stráví tu 8 dní, během nichž budou mít možnost poznat náš životní styl, kulinářské speciality, vyučování i některá zajímavá místa. Hlavně si ale budou moci vyzkoušet, jaké to je, být tak daleko od svých rodin a komunikovat anglicky.

V pátek 12.května se v rámci výměnného pobytu uskutečnila exkurze do hlavního města. Zde již na naše francouzské hosty čekala průvodkyně,

Ve čtvrtek11.května se naši Francouzi sešli ve školní jídelně, kde je přivítala paní ředitelka. Následovala prohlídka gymnázia a vysvětlení pravidel a chodu školy. A co je nejvíce překvapilo?

Ve středu 10. května přijelo do rodin žáků a učitelů našeho gymnázia 31 Francouzů. 28 žáků doprovází 3 učitelé a přijeli k nám z městečka Saint Arnoult en Yvelines,