"Chceš-li míti synka vola, hleď, ať jemu smrdí škola." (Jindřich Šimon Baar: Paní komisarka)

PRIMA

  1. Karel Čapek: Devatero pohádek
  2. Karel Jaromír Erben: Kytice (Zlatý kolovrat)
  3. Eduard Petiška: Staré řecké báje a pověsti
  4. Daniel Defoe: Robinson Crusoe
  5. Enrique Barrios: Ami, chlapec z hvězd    

SEKUNDA

  1. Karel Havlíček Borovský: Král Lávra
  2. Božena Němcová: Divá Bára
  3. Josef Kajetán Tyl: Strakonický dudák
  4. Ota Pavel: Zlatí úhoři
  5. Sue Townsendová: Tajný deník Adriana Molea
  6. Alois Jirásek: Staré pověsti české

TERCIE + 1-6

  1. Karel Čapek: Povídky z jedné kapsy, Povídky z druhé kapsy
  2. Jan Otčenášek: Romeo, Julie a tma
  3. Karel Poláček: Bylo nás pět
  4. Deník Anny Frankové
  5. Jo Nesbø: Doktor Proktor a ...

 

KVARTA + 2-6

  1. Ernest Hemingway: Stařec a moře
  2. Antoine de Saint Exupéry: Malý princ
  3. E. M. Remarque: Na západní frontě klid
  4. Karel Čapek: Bílá nemoc
  5. Christiane F.: My děti ze stanice ZOO

 

 

1. ročník

 

  1. Světová a česká literatura do konce 18. století        
  1. Epos o Gilgamešovi                           *
  1. Sofokles – Antigona
  1. Ovidius – Proměny
  1. Giovanni Boccaccio – Dekameron                               *
  1. Francois Villon – Závěť
  1. Geoffrey Chaucer – Canterburské povídky
  1. William Shakespeare – Romeo a Julie
  1. W. Shakespeare – Hamlet                               *
  1. W. Shakespeare – Zkrocení zlé ženy
  1. Molière – Lakomec                           *
  1. Jean de La Fontaine – Bajky
  1. Carlo Goldoni – Sluha dvou pánů
  1. Johann Wolfgang Goethe – Utrpení mladého Werthera
  1. Jan Amos Komenský – Labyrint světa a ráj srdce
  1. Bedřich Bridel – Co bůh? Člověk?                 *

 

 

2. ročník

 

  1. Světová poezie a próza 19. století                                        
  1. Alexandr Sergejevič Puškin – Evžen Oněgin
  1. Stendhal – Červený a černý
  1. Victor Hugo – Chrám Matky BožíPaříži                 *
  1. Honoré de Balzac- Otec Goriot
  1. Gustave Flaubert – Paní Bovaryová
  1. Edgar Allan Poe- Povídky
  1. Charles Baudlaire – Květy zla
  1. Fjodor Michaljovič Dostojevskij – Zločin a trest
  1. Arthur Rimbaud – Opilý koráb                       *
  1. Paul Verlaine – Romance beze slov
  1. Èmile Zola – Zabiják
  1. Guy de Maupassant – Kulička                       *
  1. Oscar Wilde – Obraz Doriana Graye
  1. Herbert George Wells – Ostrov doktora Moreaua
  1. Anton Pavlovič Čechov – Povídky

2. ročník

  1. Česká poezie a próza 19. století              
  1. Karel Hynek Mácha – Máj                             *
  1. Karel Hynek Mácha - Marinka
  1. Karel Havlíček Borovský – satiry (Tyrolské elegie, Král Lávra, Křest sv. Vladimí* 
  1. Karel Jaromír Erben – Kytice          *
  1. Božena Němcová – Babička + povídky      *
  1. Jan Neruda – Povídky malostranské                            *
  1. Karolina Světlá – Vesnický román
  1. Jakub Arbes – Svatý Xaverius
  1. J. Arbes – Newtonův mozek
  1. Jindřich Šimon Baar – Pro kravičku
  1. Svatopluk Čech – Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století
  1. Vítězslav Hálek – Muzikantská Liduška
  1. Josef Karel Šlejhar – Kuře melancholik
  1. Alois Jirásek – Staré pověsti české
  1. Karel Václav Rais – Kalibův zločin                               *

2., 3. a 4. ročník

4. Světová a česká dramatická tvorba 19.–21. století              

  1. Nikolaj Vasiljevič Gogol – Revizor                                *
  1. Anton Pavlovič Čechov – Strýček Váňa
  1. Josef Kajetán Tyl – Strakonický dudák       *
  1. Jaroslav Vrchlický – Noc na Karlštejně
  1. Julius Zeyer – Radúz a Mahulena
  1. Ladislav Stroupežnický – Naši furianti         *
  1. Alois a Vilém Mrštíkové – Maryša
  1. Samuel Beckett – Čekání na Godota
  1. Alois Jirásek – Lucerna
  1. Josef a Karel Čapkové – Ze života hmyzu
  1. Karel Čapek – R.U.R.                       *
  1. Jiří Voskovec – Jan Werich – vybrat
  1. Václav Havel – Zahradní slavnost                               *
  1. V. Havel – Audience
  1. Milan Kundera – Jakub a jeho pán

3. a 4. ročník

5. Světová a česká poezie 20. a 21. století                                

  1. Guillaume Apollinaire – výbor (Alkoholy, Kaligramy)              *
  1. Allen Ginsberg – Kvílení
  1. František Gellner – Po nás ať přijde potopa
  1. Karel Toman – Měsíce
  1. Petr Bezruč – Slezské písně                             *
  1. Fráňa Šrámek – Splav
  1. Jiří Wolker – výbor (Host do domu, Těžká hodina)                  *
  1. Vítězslav Nezval – výbor (Pantomima,        * Edison)
  1. Jaroslav Seifert – Na vlnách T.S.F.
  1. František Halas – Torzo naděje
  1. Jiří Orten – Elegie
  1. Josef Kainar – výbor
  1. Jiří Kolář – Prométheova játra        *
  1. Václav Hrabě – Blues pro bláznivou holku
  1. Karel Kryl - Kníška

3. a 4. ročník

 

6. Světová próza 20. a 21. století                                              

  1. Franz Kafka – Povídky    *
  1. Francis Scott Fitzgerald – Velký Gatsby
  1. Ernest Hemingway – Povídky        *
  1. Erich Maria Remarque – Na západní frontě klid       *
  1. Vladimír Nabokov – Lolita
  1. Albert Camus – Cizinec
  1. George Orwell – Farma zvířat
  1. Alberto Moravia – vybrat
  1. Jack Kerouak – Mag
  1. Alexandr Isajevič Solženicyn – Jeden den Ivana Děnisoviče
  1. Patrick Ryan – Jak jsem vyhrál válku
  1. Ken Kesey – Vyhoďme hokola ven
  1. Philips Roth – Lidská bestie
  1. Anton Myrer – Poslední kabriolet
  1. William Styron – Sophiina volba

3. a 4. ročník

7. Česká próza 20. a 21. století                                                  

  1. Ivan Olbracht – Nikola Šuhaj loupežník
  1. Karel Čapek – vybrat (Hordubal, Povětroň, Obyčejný život)*
  1. K. Čapek – Válkamloky
  1. Jaroslav Hašek – Osudy dobrého vojáka Švejka (1. díl)
  1. Vladislav Vančura – Rozmarné léto                             *
  1. Ladislav Klíma – Utrpení knížete Sternenhocha
  1. Karel Poláček – Bylo nás pět
  1. Egon Hostovský – Žhář
  1. Josef Škvorecký – Zbabělci                            *
  1. Ladislav Fuks – Pan Theodor Mundstock
  1. Milan Kundera – výběr (Žert, Směšné lásky)             *
  1. Bohumil Hrabal – Ostře sledované vlaky    *
  1. Arnošt Lustig – Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou
  1. Vladimír Körner – Adelheid
  1. Ota Pavel – Smrt krásných srnců   *
  1. Pavel Kohout – Katyně
  1. Michal Viewegh – výběr  (*)