"Chceš-li míti synka vola, hleď, ať jemu smrdí škola." (Jindřich Šimon Baar: Paní komisarka)

 

22. března čekali natěšení žáci s učiteli na odjezd autobusu v Pivovarské ulici. Zdlouhavou cestu přes SRN – Belgii – Francii do Calais se nám snažila průvodkyně zpříjemnit a zkrátit tématickými filmy a soutěžemi, při kterých byla samozřejmě zapotřebí znalost anglického jazyka. V Calais jsme se nalodili na ranní trajekt do Doveru (VB).

První den byl velmi náročný a bylo obtížné vstřebat tolik zážitků. V Londýně jsme se setkali s tou nejlepší průvodkyní paní Burke, která nás provedla pevností Tower, zavedla na atraktivní vyhlídku z London Eye, ukázala Buckinghamský palác a mnohé další zajímavosti hlavního města. Ve večerních hodinách nás čekalo setkání s rodinami v městské části Morden. U nich jsme po dobu pobytu nocovali a procvičovali naši angličtinu.

Druhý den jsme zavítali do Richmond Park, největšího londýnského královského parku. Nejvíce nás nadchla komentovaná prohlídka tenisových kurtů ve Wimbledonu. Upřednostnili jsme výklad v angličtině a dozvěděli jsme se mnoho zajímavých informací a  mohli též nahlédnout do zákulisí tohoto grandslamového turnaje. Tento den jsme si také užili přímořské město Brighton, kde jsme navštívili podmořský svět Sea Life Center, Royal Pavillion, palác krále Jiřího IV., a nejstarší městskou část  Lanes. Večer jsme strávili na břehu moře v paprscích zapadajícího slunce.

V sobotu, třetí den, jsme odjeli do města Oxford, kde jsme byli nadšení architekturou britských univerzitních budov. V jedné z kolejí se natáčel film Harry Potter. Na programu byl také středověký hrad Warwick, jehož rozlehlost a mohutnost nás uchvátila. Z venku hrad působil velmi starobyle a díky výzdobě a figurínám Madam Tussaud's měl člověk pocit, jako by se vrátil zpět v čase. V závěru dne jsme si prohlédli městečko Stradford-upon-Avon, Shakespearovo rodiště.

Poslední den jsme navštívili Greenwich, kde jsme se vyfotili u Nultého poledníku, prohlédli jsme si námořní muzeum a dochovaný škuner Cutty Sark. Odtud jsme vyjeli na úžasnou plavbu po řece Temži a pokračovali jsme metrem k oblíbenému muzeu voskových figurín Madame Taussaud’s. Ke konci přišlo zklamání z volného programu na Piccadilly Circus, neboť na nedaleké nákupní třídě Oxford Street zavírala většina obchodů už v šest hodin. Obchod se suvenýry byl naštěstí otevřen déle. Před odjezdemjsme si ještě pochutnali na tradičním jídle fish and chips. V půl osmé se celá skupina vydala na zpáteční cestu do ČR.

V pondělí 27. března v  odpoledních hodinách jsme se vrátili zpět k budově GJŠB.

Názory a dojmy žáků jsou většinou podobné. Průvodkyně byla  usměvavá slečna, působila na nás mile a velmi přátelsky. Program zájezdu se zdál být opravdu plný, ale stál za to. Až na první den, kdy bylo docela chladno, nám počasí přálo. Ani jeden den nepršelo. Výlet jsme si užili naplno a uchováme si jej v paměti jako jednu z nejkrásnějších vzpomínek na naše gymnázium!

Anglie duben 20...
Anglie duben 20...
Anglie duben 20...
Anglie duben 20...
Anglie duben 20...
Anglie duben 20...
Anglie duben 20...
Anglie duben 20...
Anglie duben 20...
Anglie duben 20...
Anglie duben 20...
Anglie duben 20...
Anglie duben 20...
Anglie duben 20...
Anglie duben 20...
Anglie duben 20...