"Chceš-li míti synka vola, hleď, ať jemu smrdí škola." (Jindřich Šimon Baar: Paní komisarka)

V neděli, 5. 5. 2019, se sešli žáci druhých ročníků vyššího gymnázia a společně s učiteli vycestovali na několikadenní zájezd do Anglie.

Řidiči nás převezli přes Německo, Belgii a Francii, kde jsme se v brzkých ranních hodinách nalodili na trajekt, který nás bezpečně převezl až do Velké Británie.

Náš první den v Anglii započal prohlídkou Londýna, konkrétně procházkou parkem ve čtvrti Greenwich a navštívením Nultého poledníku. Ospalost z nás všech rychle opadla, protože svižné tempo a již od počátku plně nabitý program nás v mžiku postavily na nohy. Lodí jsme se projeli po Temži, zahlédli spoustu známých staveb, jako například mrakodrapy Okurka, Struhadlo aj.. Dál nás naše kroky (respektive naše průvodkyně) zavedly do katedrály St. Paul‘s, kde jsme vystoupali až na samý vrchol stavby a žasli nad dechberoucím výhledem na celý Londýn. Ještě téhož dne jsme stihli prohlídku hradu The Tower of London, kde jsme kromě jiného viděli korunovační klenoty.  Závěrem nás naše již unavené nohy zanesly až na Tower Bridge. Večer jsme se všichni odebrali do našich hostitelských rodin.

Druhý den jsme společně navštívili světoznámý Stonehenge, historické město Salisbury s jeho krásnou gotickou katedrálou a nakonec velmi rozlehlou zříceninu hradu Portchester.

Třetí den jsme navštívili přístavní město Portsmouth a jeho veleznámou loď HMS Victory, na které zvítězil admirál Nelson v bitvě u Trafalgaru. Někteří z nás se poté vydali i na vyhlídkovou věž Spinnaker Tower a předposlední den našeho pobytu v Anglii jsme završili v bývalém hlavním městě ve Winchesteru a jeho působivé románsko-gotické katedrále.

Poslední den nás opět čekala prohlídka památek v Londýně, při které nás provázelo pověstné deštivé počasí, které k Anglii jistojistě patří. V doprovodu deštníků jsme navštívili místa jako Westminsterské opatství, Buckinghamský palác, Trafalgarské náměstí, Londýnské oko, či čínskou čtvrť v samotném srdci Londýna. V odpoledních hodinách jsme pak měli rozchod na Oxford Street a čas na nákup suvenýrů.

Ještě téhož večera jsme nastoupili do autobusu, který nás následně 7. května dovezl bezpečně až domů.

L. Šimková