Vytisknout

Ve dnech 19. – 24.března 2013 se 41 studentů naší školy zúčastnilo poznávacího zájezdu do Anglie.

Kromě poznávání památek je čekalo i setkání s anglickou kulturou, protože byli ubytováni v anglických rodinách, kde strávili 3 večery. Mohli si tak vyzkoušet i komunikaci v angličtině a také ochutnali anglickou kuchyni. Každý den jim jejich hostitelské rodiny připravovaly snídaně, teplé večeře a obědový balíček (klasický anglický sendvič, octové chipsy atp.)

Pro některé byl zážitkem i samotný přesun na tento ostrovní stát, protože trajekt hlavně cestou zpátky pěkně houpal. První a poslední den pobytu strávili v Londýně, kde navštívili Covent Gardens, Trafalgar Square, Piccadilly Circus, Buckinghamský palác, viděli, kde sídlí ministerský předseda či kde se konají zasedání parlamentu, Westminsterské opatství i proslulý Big Ben. Také si prohlédli katedrálu svatého Pavla, muzeum voskových figurín Madame Tussaud´s, Britské muzeum či Tower s korunovačními klenoty. To vše si pak mohli prohlédnout i z výšky z Londýnského oka.

Mimo Londýn navštívili přímořské město Brighton a tamější akvárium s mořskými rybami, dále pak město Portsmouth a loď Victory, na které byl smrtelně raněn admirál Horatio Nelson v bitvě u Trafalgaru. Neméně vydařená byla i návštěva zámku Windsor, kamenného monumentu Stonehenge a katedrály v Salisbury, kde je vystavená Magna charta libertatum, která je fundamentem právního systému Velké Británie.

Obvykle je touto dobou v Londýně celkem stálé počasí s menším množstvím srážek, ale letos bylo počasí zcela výjimečné. Teplota se pohybovala kolem 5 °C a poslední den před odjezdem dokonce sněžilo. Proto jsme se několikrát přesouvali metrem, což spoustu studentů ocenilo. Získali tak docela dobrou zkušenost a naučili se v tomto hromadném dopravním prostředku slušně orientovat.

Díky několika přesunům mimo Londýn také poznali každodenní komplikace s tamní dopravou a také si prohlédli anglický venkov. Zaregistrovali jízdu vlevo nebo jinou metrickou či měnovou soustavu a každé ráno viděli anglické školáky v uniformách. Mohli si tak udělat obrázek o anglickém životním stylu. Při zpáteční cestě si ještě v rámci kvízu, který pro ně připravila cestovní kancelář, mohli ověřit všechny nové znalosti a informace, které během pobytu získali.

Zájezd pro studenty zorganizovali a jako pedagogický dozor vykonávali: Mgr. Petr Diviš a Mgr. Petra Šlajsová