Výsledkem nejnovějšího společného projektu našeho gymnázia a Gymnázia Wernera von Siemense v Regensburgu se stalo divadelní představení Nekonečná cesta, v němž kromě češtiny a němčiny zazněla i angličtina.
Námět je velmi aktuální a týká se uprchlické krize. Základem představení je cesta typického uprchlíka z válčící Sýrie do Německa, ale objeví se v něm i vystoupení dalších postav, které reprezentují mimo jiné také názory lidí vyjadřujících obavy z přílivu velkého množství lidí cizí kultury a nejasné identity.
Z české i bavorské strany v představení účinkovalo po osmi žácích, scénář vychází z reality – z tiskového, internetového a televizního zpravodajství, ale také z interview s lidmi vyjadřujícími své názory na uprchlickou krizi. Tento divadelní projekt byl v minulých dnech prezentován třikrát. V Domažlicích i v Regensburgu se uskutečnila školní představení, v Regensburgu navíc ještě jedno večerní určené pro veřejnost.
Na školní představení v Siemensově gymnáziu v Regensburgu navázalo ještě setkání s žáky dvou tamějších tříd zaměřených na integraci dětí cizinců, z nichž mnozí také přišli do Německa jako uprchlíci, někteří dokonce sami absolvovali plavbu ve člunu z Turecka do Řecka a pak další cestu přes celý Balkán. Na představení bavorských a domažlických gymnazistů ocenili v první řadě to, že opravdu vychází z realioty.
Z naší školy v představení účinkovali Josef Nejdl a Jana Veberová ze třídy 3.6, Martina Kokaislová, Denisa Vaňková a Eliška Volfíková ze 2.4, Ema Buršíková, Denis Drudík a Lukáš Jankovec z 1.4. Organizační záležitosti zajišťovali Mgr. Emilie Nosková a Jan Pek, který také překládal všechny podklady pro scénář. Autorem scénáře a současně režisérem celého představení byl Wolfgang Friedl ze Siemensova gymnázia v Regensburgu.
Text a foto Jan Pek