"Chceš-li míti synka vola, hleď, ať jemu smrdí škola." (Jindřich Šimon Baar: Paní komisarka)

Z České Republiky se tohoto projektu účastnilo celkem patnáct studentů, kteří byli vybráni z českých DSD škol (DSD – Německý jazykový diplom) na základě zaslaných motivačních dopisů. Tento projekt každoročně pořádá PAD (Pädagogischer Austauschdienst). Díky němu  mohou studenti z celého světa poznat život v Německu a přímo tam zlepšovat svoji němčinu.

I já jsem měla tu jedinečnou možnost se tohoto projektu zúčastnit a strávit v Německu tři nezapomenutelné týdny. Vše začalo v sobotu 11.8 na pražském Wilsonově nádraží.

Ve městě  Marburg už na nás čekaly hostitelské rodiny. Ta moje byla skvělá. Program projektu byl velmi pestrý – různé exkurze nebo hodiny ve škole. Ve výuce jsme se věnovali německé historii, literatuře, zajímavá byla  výuka islámu. Nejvíc jsme samozřejmě procvičovali němčinu.

Margburg je krásné město s bohatou historií. Navštívili jsme i místní aquapark, projeli se na šlapadlech na řece Lahn, dokonce jsme  navštívili i místní univerzitu. Ze všech aktivit našeho odpoledního programu se mi líbila prohlídka továrny Ferrero. Zde jsme měli tu čest, jako jedni z mála, podívat se do výroby  oblíbených výrobků  firmy, jako je např. Ferrero Rocher nebo Raffaello. Nechyběla ani ochutnávka :)

Součástí pobytu byly dva celodenní výlety.  Při první exkurzi jsme navštívili hraniční muzeum bývalého západního a východního Německa, středověký hrad Wartburg a rodný dům hudebního skladatele J. S. Bacha. Cílem našeho druhého celodenního výletu bylo okolí Rýna a útesy Loreley. Plavba po Rýnu byla nezapomenutelným zážitkem.

„Všechny tyto zážitky, kterých bylo nespočetně, jsou nezapomenutelné a myslím si, že si je budu opravdu pamatovat navždy. V Německu jsem také našla spoustu nových přátel, ať už z naší české skupinky , nebo těch německých, a také svou druhou rodinu. Díky tomuto pobytu jsem také zlepšila svoji němčinu a hlavně ztratila strach německy mluvit, což si myslím, že je úplně největší přínos. Jsem velice vděčná, že jsem se mohla tohoto projektu účastnit. „                                                           

Nikola Hejhalová, třída 6.6, DSD skupina

dp1
dp2
dp3
dp4
dp5
dp6
dp7
dp8
dp9