"Chceš-li míti synka vola, hleď, ať jemu smrdí škola." (Jindřich Šimon Baar: Paní komisarka)

Od 26.2 do 1.3 Probíhalo v Hradci králové národní kolo fyzikální olympiády, prestižní fyzikálně zaměřené soutěže pro žáky středních škol.  I z naší školy, Gymnázia Jindřicha Šimona Baara, jsme tam měli svého zástupce.

Do toho nejvyššího kola pořádaného v České republice se každoročně dostane jen 50 nejlepších mladých fyziků z celé republiky.

Naši školu tam hrdě reprezentoval žák třetího ročníku Svoboda Václav, pro kterého to byl jistě velký úspěch, právě protože je tato soutěž určena primárně pro žáky čtvrtých ročníků. „Tato soutěž se skládá ze dvou částí, jedna je teoretická a druhá praktická. V teoretické části jsme měli pět hodin na vyřešení čtyř velmi složitých a komplexníh úloh ze všech oblastí fyziky.  Bylo to opravdu vyčerpávající a složité, ale řekl bych že to byl dobře využitý čas“, líčí Vašek. „V praktické části jsme, na druhou stranu, měli 4 hodiny na vyřešení jedné úlohy, při níž jsme museli velmi přesně a rychle měřit požadované údaje, rychle se zorientovat v dané tématice a hlavne neztrácet hlavu.  Zlatý hřeb celého tohoto úkolu byl statistické zpracování vlastního měření.“

Celý program byl ještě velmi vhodně doplněn o zajímavé přednášky ze světa vědy a fyziky, popřípadě návštěvou planetária a nebo sportovním turnajem. „Chtěl bych poděkovat organizátorům celé akce, program mě velmi zaujal, celá ta olympiáda mi celkem otevřela oči. Jsem rád, že jsem tam mohl být, jelikož jsem poznal spoustu lidí mnohem lepších a zkušenějších v tomto oboru a to je pro mě velkou inspirací. Rozhodl jsem se, že příští rok postoupím znovu, ale konkurence je velká.“

Krátké video z národního kola FO 2019

Václav Svoboda a Mgr. Hana Jano