"Chceš-li míti synka vola, hleď, ať jemu smrdí škola." (Jindřich Šimon Baar: Paní komisarka)

V pondělí 23. září se vydali žáci primy na akci s názvem ‚Evropský den jazyků’. Po příjezdu vlakem do Plzně byla naší první zastávkou Studijní a vědecká knihovna Plzeňského kraje.

Čas před naším prvním workshopem v hudebním kabinetu jsme využili k prohlídce objektu  knihovny. Žáci primy se dozvěděli, kde najdou obecnou studovnu, studovnu pro periodika, specializované knihovny a jak je možné si knihy vypůjčit.  Ve třičtvrtě na deset jsme se dostavili do hudebního kabinetu, kde nás přivítali dva pracovníci knihovny, kteří naše studenty rozdělili do skupin po osmi a zadali jim práci. Úkolem studentů bylo roztřídit obrázky a fráze podle zemí Evropské unie a nalepit je na velký plakát. 

Naším dalším stanovištěm byla Anglická knihovna. Zde se žáci seznámili s významem zkratky NASA a historickými událostmi prvního přistání na Měsíci. Workshop byl veden v anglickém jazyce a žáci museli ukázat svou jazykovou vybavenost. V další části jsme pracovali s ozoboty, které museli žáci naprogramovat barevnými kódy k cestě na Mars. 

Po rychlém přesunu jsme se ocitli v reprezentativním sále plzeňské radnice.  Zde na nás čekala hodina jazykové animace v německém jazyce. Formou soutěží se žáci učili základní německé fráze.

Po radnici jsme zavítali do prostor ‚Alliance Francais‘, kde nás přivítal francouzký ředitel této instituce. Žáci byli seznámeni s hlavními památkami Francie a snažili se je umístit  na správné místo na mapě, učili se základní fráze a zhlédli krátký film o francouzské kultuře. 

Jen o jedno patro níže nás přivítaly pracovnice knihovny románských jazyků. Od rodilé mluvčí se žáci naučili několik základních frází ve španělštině a poté přiřazovali jména ve španělském a katalánském jazyce k obrázkům zvířat. Soutěž v bingu ověřila, co si žáci dokázali zapamatovat. Druhá skupina se zatím zabývala názvy barev a pozdravy v italštině, rumunštině a francouzštině. 

Všechna stanoviště si připravila zajímavý program a naši studenti je všechny absolvovali se zápalem a plným nasazením. Určitě doporučujeme tuto akci i pro následující roky. 

Akci zorganizovali a zprávu vypracovali: Mrg. Petr Diviš a Mgr. Štěpánka Borovičková

Den evropských ...
Den evropských ...
Den evropských ...
Den evropských ...
Den evropských ...
Den evropských ...