"Chceš-li míti synka vola, hleď, ať jemu smrdí škola." (Jindřich Šimon Baar: Paní komisarka)

Dohodli jsme se, že začneme programovat se systémem Arduino (arduino.cc).

Arduino je název pro platformu HW a SW. Základem je mikrořadič na desce, který lze programovat v jazyku založeném na jazyku C. K programování se používá vlastní vývojové prostředí. K desce připojovat další periférie (shieldy) jednoduchým nastrčením na konektory, případně pomocí propojvacíxh vodičů. Existuje více verzí desek osazených různými mikrořadiči, celý systém je však koncipován tak, aby byly verze kompatibilní.

Arduino je "open source" projekt, což má pro nás mnoho výhod, je to široce využívaní platforma po celém světě. Ideální základ pro učení se základům programování, algoritmů, snímání různých veličin a řízení akčních členů (serva, motory...). Na tisících příkladech lze vyvíjet vlastní zařízení, které provádí samočině  naprogramovanou acki. Často jsou na bázi Arduina tvořeny robotické hračky.

Co budeme potřebovat?

  • základní desku Arduino Uno R3 (poslední verze) k vidění zde. Koupit lze v GM electronic (Plzeň), v eshopech nebo i alza.cz a dalších. Originální produkty se zárukou. Levněji (cca třikrát) lze pořídit různé čínské kopie na ebay.com a aukro.cz. Např. zde. Pozor, kupujte jen verzi R3. Lze použí u Arduino Mega, je však dražší.
  • LCD displej. Zatím levný znakový (dva nebo čtyři řádky) kompatibilní s řadičem HD44780 (nejobvyklejší). Např tento. Je i s tlačítky, což se hodí. Na Ebay je za třetinovou cenu.
  • Nepájivé kontaktní pole pro propojení se senzory apod. např. toto (nebo podobné, není zpočátku potřebné).
  • Propojovací vodiče (female-male, male-male) např. zde (ale koupíme levněji např. zde).

To je zatím vše. Levná čidla teploty, vhkosti apod. jsou objednána, případně si dále pořídíme (cca 15-50 Kč). Vývojový software je zdarma ke stažení na arduino.cc. Návodů spoustu. Dále potřebujeme jen chuť něčím novým se zabývat.

Vše výše uvedené v jedné krabici lze koupit i jako tzv. vývojový starter kit (stavebnice) např. zde, cena je však obrovská.

Kdo je nedočkavý, může kouknout na stránky s návody. Např. zde a zde.