"Chceš-li míti synka vola, hleď, ať jemu smrdí škola." (Jindřich Šimon Baar: Paní komisarka)

 Již po pětadvacáté vykročili společně čeští a bavorští turisté na přibližně 19 km dlouhou pěší pouť z Klenčí do Furthu im Wald. Šli po stopách manželů Králových z románu J. Š. Baara Lůsy, kteří se vydali do furthského kostela, aby tam prosili o narození syna. Proto také každoročně toto přeshraniční putování začíná před klenečským hřbitovem, kde účastníky přivítal hlavní organizátor pochodu, Jürgen Kögler z Furthu im Wald.


     Ani letos počasí účastníkům neukázalo přívětivou tvář. I když je nečekala taková průtrž mračen jako loni, byly oficiální proslovy zkráceny vždy jen na pár vět. Mluvené slovo se střídalo se zpěvem chodských písní. Již tradičně vystoupil mužský pěvecký sbor Haltravan, poprvé prostranství před klenečským hřbitovem projasnily pestré chodské kroje a zpěv trojice studentek našeho gymnázia. Oficiální zahájení bylo ukončeno položením květin na hrob J. Š. Baara.
     Baarův román inspiroval nejen vznik této přeshraniční pouti, ale před několika lety také studenty naší školy a Gymnázia Wernera von Siemense v Regensburgu, kteří vybrané scény z této knihy ztvárnili do podoby vypalovaných keramických reliéfů umístěných podél trasy pochodu. Také na ně Jürgen Kögler upozornil turisty při zahájení pochodu.     

 Jan Pek

baar1
baar2 rovny
baar3 rovny
baar4
baar5
baar6
baar7