"Chceš-li míti synka vola, hleď, ať jemu smrdí škola." (Jindřich Šimon Baar: Paní komisarka)

Ve čtvrtek 6.dubna se pěvecký sbor našeho gymnázia Bel canto vydal do Brna na XXIII.ročník finále přehlídky gymnaziálních sborů Gymnasia Cantant, kam byl pozván jako host na základě skvělého výkonu, kterým se prezentoval před měsícem v Praze.

Přehlídky se zúčastnilo 16 sborů s více než 500 zpěváky, což je nejvíce v její historii. Náš sedmičlenný sbor byl sice nejméně početný, ale zanechal zde velice silný dojem. Ostatní sbory čítaly 30 až 40 členů a řídili je zkušení dirigenti, kteří mají tento obor vystudovaný. Úpravy písní, které jejich sbory zpívají, získávají buď z internetových zdrojů, nebo si je mezi sebou vzájemně poskytují či vyměňují. Bel canto vede studentka předposledního ročníku gymnázia Alžběta Johánková a všechny písně si upravuje sama. Proto jsou tak originální. Poté je ještě rozepisuje pro jednotlivé hlasy a některé z písní také sama doprovází na klavír. Nevýhodou málo početného sboru je jednoznačně to, že jakékoli zaváhání či chyba jsou okamžitě slyšet, což se u vícečlenných sborů může lehko ztratit. Dívky si ale se všemi úskalími snadno poradily a jejich tvrdá práce se jim vyplatila.Hned po příjezdu do Brna čekali na sbor dva studenti pořádajícího Gymnázia Vídeňská, kteří se o něj po celou dobu přehlídky moc mile starali. Všechny sbory byly ubytovány ve třídách gymnázia a stravovaly se ve školní jídelně. Pokud si někdo myslí, že naše zpěvačky jely na odpočinkový výlet, velice se plete. Program celé akce byl nabitý a nenechal nikoho ani chvíli v klidu. Poté, co se dívky ubytovaly, čekal je v tělocvičně školy dvouhodinový ateliér, na kterém se sešlo asi 300 zájemců z jednotlivých sborů. Společně zde pod vedením dirigenta Jana Ocetka nacvičovali nové písně na sobotní program nebo jen tak pro radost, aby si je pak mohli odvézt s sebou domů. Jan Ocetek přednáší na katedře kompozice a dirigování JAMU v Brně a je zároveň i ředitelem spolku Gymnasia Cantant. Stejný ateliér proběhl ještě po páteční soutěžní přehlídce v podvečer, kdy se zkoušel kánon a znělka Gymnasia Cantant. Obdivuhodné bylo, že zpěváci byli při nácviku nových skladeb celkem ukáznění, takže velice rychle nacvičili všechny písně, i tu ve staré angličtině. Bylo zkrátka vidět, že jsou ze svých sborů zvyklí na disciplínu a plnění zadaných pokynů. A to bez řečí. Při poslechu sborového zpěvu nově nacvičených písní běhal člověku až mráz po zádech, jak to bylo krásné.Ve čtvrtek večer se uskutečnil zahajovací koncert Sbory sborům v sále Dělnického domu Židenice, kde se každý sbor představil dvěma písněmi. V podání našeho sboru zazněly písně Ha ty svatyj Vavřinečku a Bless the Lord. Za čistý zpěv a originální úpravu písní sklidily dívky zasloužený aplaus od ostatních sborů. Po koncertu je chválili i ostatní sbormistři a jednomu z nich naše děvčata připadala jako ´krásná zjevení´, která umí pohladit po duši. Páteční dopoledne i odpoledne bylo vyhrazeno samotné přehlídce, jež se uskutečnila v koncertním sále Konventu Milosrdných bratří a kterou hodnotila odborná porota. Náš sbor zde sice nemohl soutěžit, ale měl příležitost si ostatní sbory poslechnout a načerpat inspiraci pro další práci. Jako host mohl být v sále přítomen po celou dobu přehlídky - na rozdíl od ostatních sborů, které sem kvůli omezené kapacitě směly jen na dobu určenou předem stanoveným harmonogramem. Večer se všechny sbory přesunuly do klubu KS Omega, kde pro ně byl připraven koncert rockové kapely a společné zpívání. Veškeré přesuny byly perfektně zorganizovány, zajišťovaly je autobusy nebo „šaliny“ DP města Brno s policejním doprovodem, takže byly velice rychlé a pohodlné. Po celou dobu akce byl slyšet zpěv (cestou autobusy na večerní akce, na snídani, oběd či večeři, na chodbách gymnázia…) a ačkoli byla přehlídka soutěžní, sbory se mezi sebou vzájemně podporovaly a vládla tu přátelská atmosféra.V sobotu po snídani se všechny sbory přesunuly na náměstí Svobody, odkud šly průvodem do Besedního domu. Zde byly vyhlášeny výsledky přehlídky a předána ocenění. Tohoto programu už se Bel canto neúčastnil, protože se vydal na cestu zpátky domů. I když byla zkomplikovaná mnoha dopravními omezeními, nikomu to nevadilo, protože stále bylo o čem vyprávět. Všichni si odvezli mnoho nezapomenutelných zážitků i nových přátelství. Této akce se mohl sbor zúčastnit hlavně díky podpoře vedení naší školy a Spolku rodičů, který jim poskytl finanční příspěvek. Děkujeme.                                                                                                                             

Petra Šlajsová

img_4275
img_4277
img_4280
img_4288
img_4291
img_4292
img_4293
img_4301